Francuski artysta Edgar Degas był szczególnie dobry w uchwyceniu chwili. Oprócz malarskich przedstawień koni, tancerki baletowe również należały do ulubionych tematów artystycznych Degasa. Dlatego też liczne motywy artysty, który urodził się w Paryżu w 1834 roku, są poświęcone baletowi, w którym wdzięk i lekkość odgrywają wiodącą rolę.
Dzieło sztuki "Two Dancers in Yellow" również przekazuje widzowi wdzięk młodych tancerzy baletowych. Fakt, że dwie tancerki znajdują się w naturalnym otoczeniu jest szczególnie skuteczny. Żółty kolor ubrań pięknie harmonizuje z letnim błękitem nieba i zielenią łąki, której kolor jest również odzwierciedlony w kostiumie.
Oryginał powstał w 1896 roku. Został namalowany pastelami i węglem na papierze.